Oksjonid – ostame pruudi? Ei, hoopis vana tammepuidust laua

Sõna oksjon pärineb ladinakeelsest sõnast augeō, mis tähendab suurendama, tõstma. Oksjonil on ostjad need, kes defineerivad asja lõpphinna, mitte eseme müüja.

Babüloonia naiseoksjonid – kõige ilusam naine esimesena müügis!

Esimesed ametlikud oksjonid pärinesid Babülooniast, kus 500 a.e.Kr pandi oksjonile… naised, keda sai osta abiellumiseks. Oksjon algas selle naisega, keda peeti kõige kaunimaks ja siis viimaseks jäeti vähemkaunimad. Oma tütre müümine väljaspool oksjonit oli seadusevastane.

Modernse maailma  kunstioksjonid – Picasso saja miljoni dollariga?

Modernses Euroopas  sai suurimaks oksjonimajaks Christie oksjonimaja Londonis, mis asutati 18. sajandi lõpus ja mis tegutseb tänase päevani ning millel on haru ka Suures Õunas.

1280px-Microcosm_of_London_Plate_006_-_Auction_Room,_Christie's.jpg
Christie oksjoniruum 19 saj alguses

Tegemist on suurekaliibrilise oksjonimajaga, kus müüakse teoseid kunstimaailma klassikutest (Monet, Picasso, Klimt, Matisse, Mondrian…) kuni antiigini. Kui näiteks maaliklassikute ühe teose hinnad on kerkinud 140 millioni dollarini (!), siis antiigi hinnad on olnud oluliselt madalamad. Kalleimaks antiigiks on olnud Hiina vaas, mille hind kerkis 80 millioni dollarini. Vaas pärineb 18 sajandist ning müüdi hiinas.  Enne oksjonit oli see vaas ühes tavalises Inglismaa kodus aastaid niisama seisnud.

Quanlongi vaas, Hiina 18 saj.

 

Tavaliselt  on suurtel oksjonitel alghind ja seejärel arvatav hind. Juhtub nii, et ese ületab oluliselt oksjonil arvatavat hinda, kuid on juhtunud ka nii, et on jäänud oluliselt alla. Näiteks 2011. aastal Jeff Koonsi “Roosa panter”, mis ei jõudnudki oma eeldatava hinnani. Seega turg ikkagi defineerib hinna.

Eesti oksjonite kahurivägi – Mägi ja Köler

Ka Eestis on hinnamaksimumini oksjonitel jõudnud maalid. Näiteks kalleimaks portreeks on olnud Konrad Mäe “Naise portree” (1 miljon krooni). Sellest maalist on kallimad olnud vaid Konrad Mäe “Capri maastik” (hind tõusis 2 miljoni kroonini) ja Johann Köleri “Itaalia maastiku” (1.2 miljonit krooni).

Naise_portree_KONRAD_MGI_ji.jpg
Konrad Mägi “Naise portree” (1918-1920)

Mägi naise artdecolik portree on sedavõrd lummav ja kaunistaks imeilusalt ka sada aastat pärast maalimist leitavaid interjööre. Samaväärse summa eest saab tänasel päeval korraliku korteri eestiaegsetes majades Pelgulinnas. Seega eesti kõrgkunsti hinnad   võrreldes rahvusvahelise areeniga ei ole ülemeeletud. Mägi maal on aga aegumatu teos. Kindlasti meie lemmikuks Eesti kunstis.

Eesti antiigioksjonid – digitaalsed ja demokraatlikud!

Eesti antiigiäris on hinnakaliibrid loomulikult sootuks teistsugused, isegi võrreldes eestiaegsete suurimate kunstnike maali hindadega. Õnneks on eesti vanavara hinnad ikkagi suhteliselt demokraatlikud, st kättesaadavad meile kõigile.

Lisaks on Eesti antiigiäri digitaliseerunud. Enam ei pea kunsti- või antiigihuviline end toa mugavusest välja vedama, et osaleda oksjonitel, sest nagu kõik muugi Eestis, siis on ka antiigiäri kolinud internetivõrku. Vanavaragurmaanid saavad lihtsamini infot toimivatest oksjonitest ja neil on lihtsam ka oksjonitel osaleda. Piisab vaid oksjonikeskkonnal silma peal hoidmisest ja end kasutajaks registreerimisest.

Eesti antiigiäris on vanavarale spetsialiseerunud www.eantiik.com, oksjonikeskkond pärineb aastast 2006. Seal saab müüa igaüks oma esemeid. Seal saab igaüks osta endale esemeid, mis pärinevad Eestist või vähemalt on leitud Eestist (on tulnud meie kultuuriruumist). Oksjonid on jaotatud kategooriatesse (klaas, mööbel, puit, tekstiil, portselan jne).  Tihti on  ka  erioksjoneid (nt “Eesti rahvuslik ehe” või “Eesti kaunis portselanidekoor”) või ka 1€- oksjoneid, mis toimuvad korra kuus.

Köitvad leiud Lorupist Lutherini eAntiik.com 1 € oksjonil 

Just 1€ oksjonid on  kogunud suurt populaarsust, sest sinna on poe perenaine koondanud huvitavaid esemeid, mille alginnaks on vaid üks münt! Seega on kliendid saanud sealt huvitavaid leide, haruldasi leide, hea hinnaga leide. Tegemist on mänguliste oksjonitega. Esemed pannakse reeglina üles nädalapäevad varem, seega saab hakata pakkumisi tegema. Ehkki praktika on näidanud, et pakkumiseks läheb just viimasel päeval ja eriti magusate asjade puhul viimasel tunnil! Seega tasub neid alati jälgida. Oksjonite lõpp on pandud õhtusele ajale, et muud päevased toimetused oleksid selleks ajaks tehtud.

Kuna www.eantiik.com ei ole suur kontsernoksjon, siis on tal omapäraks see, et oksjoni lõpp on väga kiire. See on tehtud selleks, et vähendada venitamistaktikat. Pakkumise tegemisel viimasel hetkel pikeneb oksjon vaid 2 minuti kaupa! See on ka väga põnev, sest tegustema peab kiirelt. Jah, oksjonil on üks võitja. Oksjon on mänguline, sest ega elugi ei saa päris tõsiselt võtta.  Samas kaotajal jääb ikka kibe maik suhu, aga siis tulebki mõelda, et järgmine kord siis jälle…

Veebruarikuisel oksjonil on erinevat eestimaist vanavara (45 leidu!) – Lorupit, Tarbeklaasi, eestiaegset talukaupa, Lutheri klapptool jpm. Lemmikut on sealt raske leida, kuid toome välja kaks:

Esiteks, omanäoline linane seinavaip-lina, millel tikitud mehed püüavad võrguga suurt kala, tulnud Muhu talust. Oksjonil vaid 1€, siin.

img.php.jpeg
Seinavaip-lina Muhu talust

Teiseks oksjoni pärliks on sellel korral uhke nikerdustega antiikne tammepuust kohvilaud Tartust, kõrgus 80 ja läbimõõt 77 cm. Tule tee pakkumine siin.

img-1.php.jpeg

 

Kui me ennist rääkisime kalleimatest esemetest, siis meie oksjonikeskkonnas on kalleimaks läinud (1500 eurot) samuti kunsti hind ehk pallaslase Aino Bachi “Magav Laps” (1956). Modelliks oli näitlejanna Mari Lill ja kuuldavasti jõudis pärast aastakümneid päris õigete inimesteni.

bach.jpg
Aino Bach “Magav laps” (1956)

See ongi oksjonite võlu, et seal on tihti leida esemeid, mis kohe pidid meieni jõudma!

2 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s