Vivaldi aastaajad ja Kuressaare antiigipoe metamorfoos

“Le quattro stagioni” ehk “Neli aastaaega” on Vivaldi suurteos, mille ta lõi 1723. aastal. Teos koosneb neljast tsüklist, millest igaüks on pühendatud ühele aastaajale.

Kirjutasime postituses “Müüt või tõsi – antiigikad on mehed?” ka sellest, et kuidas erineb antiigikaupnaise poolt peetav pood, mis asub Kuressaares aadressil Kauba 6, antiigikaupmeeste poodidest. Üks erinevus seisnes lillede, okste, põõsaste, puude sissetoomises antiigipoe õhkkonda… Seega on igal aastajal oma aastaaja hõng poes. Lisaks on ka esiletõstetud kaubavalik erinev – inimene ei soovi kevadel sama vanavara või värvigammat mida sügisel.

Seega muutub meie pood vastavalt aastaajale nagu ka Vivaldi nelja aastaaja tsüklid.  Toome neli pilti meie poe metamofroosidest.  Kuna muutub keskkond ja muutub ka kaubavalik, siis on alati huvitav poodi sisse astuda.

“La primavera” (kevad) 

Kevadel puhkevad õitsele meie poe juures olevad jaapani kirss ja mandlipuu. Inimesed hakkavad uuesti kuurortlinna sisse piiluma. Linn tärkab ellu. Ka antiigipood Kuressaares tärkab pärast rahulikumat talverežiimi helgete ja erksate kevadtoonidega.

Kevad.jpg

“L’estate” (“Suvi”)

Suvel antiigipood sumiseb, sest Kuressaares on turistihooaeg, seega on kliente lisaks kohalikele ka turistide seast. Enamasti ongi külastajad suvel väljaspoolt Saaremaad. Paljud sisustavad oma suvekodusid ning kuna inimestel on puhkuseaeg, siis valitseb helgelt rõõmus meeleolu. Kuumadel suveilmadel pakub meie paksude kiviseintega maja mõnusat jahutust.

Suvi.jpg

“L’autunno” (“Sügis”)

Kui Saaremaal kasvaksid viinamarjad, siis oleks nüüd saagikoristuse aeg, Saaremaal aga pühitseme hoopis seenesaaki! Poe kaubavaliku toonid muutuvad sügisemaks – sügise esimesel poolel pigem nagu kirkavärvilised kased, sügise teisel poolel, kui läheneb hingedepäev, siis aga muutuvad palju tummisemaks. Justkui oodates seda valgust, mida toob pühadeaeg. Hilisem sügis toob kõledamad tuuled sisse ka antiigipoe uksest ja iga päevaga jääb ka külastajaid vähemaks. Harjumuspärased kunded astuvad ikka Saaremaale sattudes poest läbi, sest ega sügisel elu seisma jää. Enamasti aga kohtab kohalikke inimesi.

10429856_615423141906172_3080467570244290617_n.jpg

“L’inverno” (“Talv”)

Laternad, lambid, küünlad! Saagu talvine valgus! Kuuskki leiab oma koha antiigipoes. Antiigipoe aknaid ääristab lumevatt (kui just ei ole lumevaene talv). Antiigipoe külastajad imetlevad eestiaegseid jõuluehteid ning paljud neist leiavad endale head kodud, kus oma eksistentsi jätkata. Ehkki tihti on Kuressaares talvine vaikus, siis enne pühi ja pühade ajal tulevad inimesed liikvele ja astuvad ka meie poest läbi. Vana-aasta viimasel päeval on meil traditsioon, et pakume külastajale sooja teed, piparkooke ja aastalõpušnapsi.

Aasta esimestel kuudel on aga antiigipood vaiksel režiimil, pigem soovivad külastajad osta veebist. Kuid et põnevus kaduma ei läheks, siis alati aasta alguses korraldab antiipoe perenaine põnevaid veebioksjoneid, kus haruldaste esemete hinnad algavad ühest eurost.

65262_338710289577460_1648782527_n.jpg

Kusjuures, sel ajal, kui Vivaldi oma meistriteose kirjutas, ei olnud veel seda majagi, milles Kuressaare pood asub. Alles viiskümmend aastat hiljem, st 1780ndatel ehitati meie kõrval asuv väike  kivimaja. Meie pood aga asub 19. saj ehitatud klassitsistlikus majas. Vana maja, kuid noorem kui Vivaldi.

Milline aastaaeg on Teie lemmik?

Kuula Vivaldit siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s