Miks tuvid ei saa enam Balti jaama juures rahulikult puhata ja mängida?

Õigeks vastuseks on see, et mais avatakse Balti jaama külje all värskenduskuuri läbinud Balti jaama turg ja mitmed antiigikad avavad seal oma butiike. Ei, ei. Poed ei asu kuskil uues hoones, vaid 19. sajandi algusest pärit vanade Verneri laohoonete paekiviseinade vahel.

eAntiik.com taas ka Tallinnas!

Ka meie eAntiigi naiskond – mitte segamini ajada nimenugilistega, kes sarnase nime all tegutsevad – avab taaskord Põhja-Tallinnas oma mandri esinduspoe. Meie head kunded mäletavad, et 2015. aastal avasime hüpikpoe Telliskivi loomelinnaku kaubatänaval. Toona sai Tallinnas viibimist pikendatud mõne kuu võrra, sest avasime talvepoe koos hea antiigika Ivoga “eAntiik ja Mesikäpp talvepood” Telliskivi kirbuturu hoone esimesel korrusel.

Seega nüüd oleme taaskord poega Tallinnas. Seekord on kampa löönud partnerina vanavarahuviline tallinnlanna Kaia. Kuressaarde, meie vanavanavanaisa majja jääb esinduspood.

Meie oleme igatahes õhinas, sest Balti jaam ja selle ümbrus on vanavaraarmastajatele ajaloolise väärtusega kohaks, kus tegutseda. Seega tasub teha väike ajarännak vanasse Balti jaama ja meenutada Balti jaama turgu. Abiks linnaajaloolase Jaak Juske kirjutised.

Balti jaama erinevad ilmed

Noorem põlvkond ilmselt ei teagi, et algne Balti jaama hoone ehitati 19. sajandi lõpus ning see olit sootuks teise moega. Algne vaksalihoone oli Otto Rudolf von Knüpfferi projekteeritud ilus jaamahoone, mis avati 24. oktoobril (uue kalendri järgi 5. novembril) 1870. 

Balti_jaamahoone.png

Algne Balti Jaama vaksalihoone. Allikas: Vikipedia

Milline oleks Tallinn, kui vanad hooned oleksid alles? Milline oleks Balti jaam, kui vana vaksalihoone oleks alles? Kas seal oleks raudteemuuseum? Kas seal oleks hotell? Millised armsad pisiärid bensiinijaamakohviku asemel seal oleksid?

1870.jpg
Postkaart Balti jaama esisest 20. sajandi alguses. Tänane Toompuiestee. Allikas: www. baltijaam.ee

Kahjuks aga ei olnud sellel hoonel pikka iga, sest 1941. aasta suvel süütasid taganevad NKVDlased  jaamahoone.

1945.jpg
Foto miitingust Balti jaama ees 1950ndate paiku. Allikas: http://www.baltijaam.ee

Nõukogudeajal sai Balti jaama reisijatevaksal uue ilme ehk siis sellise nagu me teda tänasel päeval tunneme. Seega 1965. aastal valmis avar, ülalt kaarakendega reisijate paviljon, kus asusid istekohad ja piletikassa boksid.  eAntiigi perenaine Irene mäletab, et seal oli vahva püstijalaeinelaud, kus sai lapsena liha ja kohupiima täidisega rasvapirukaid ja jäätise kokteili!

1962-1024x663

Läbi aegade on Balti jaam kandnud mitut nime: Tallinn-Balti vaksal, Balti peajaam, Balti vaksal, nüüd siis Balti jaam. Loodetavasti ikka saab Tallinn – nii dekaadi pärast – ka rongijaamade mõistes rikkamaks, kui Ülemistel avatakse Rail Baltica uus rongijaam. Seniks on aga meil vaid Balti jaam. Kahju, et sealt Haapsallu rong ei vii.

18195307_10211382172381416_227021017_o
Balti jaam 27.04.2017. Autor: Irene Teesalu

Pulsti sinine maal Balti jaamast ja tema vanavaraarmastus

Balti jaama leidub ka Eesti kunstis. Meie lemmikuks on August Pulsti pointillisme’ist inspireeritud maal. Selles võtmes on uus ehk praegune Balti jaama vaksalihoone omamoodi huvitav. Kusjuures August Pulst oli ka  20. saj esimeses pooles ka vanavarakoguja.

index-193_1.jpg
August Pulst “Balti jaama vaade” (1975). Kusjuures Pult olevat olnud ka vägev vanavarakoguja.

Esimesed vanavara korjamise kogemused sai Pulst üliõpilasena 1911. aastal, kogudes ajaloolisi esemeid ligi kuuekümnelt Tori perekonnalt. 1914. aastal, kunstiõpilasena, käis ta suvel kogumistöödel Kadrinas ja Ilumäel. Kokku koguti tollal sealkandist ligi 720 eset, 30 vaipa ning Kadrina kiriku häbipink, rahapakk ja rahakorjamise kott. 1915. aasta suvel, olles kooli lõpetanud, võttis Pulst põhjalikumalt käsile kodukihelkonna. Kogutud 127 eset pandi välja Tori alevi Salme seltsimaja näitlejateruumis (saal oli Pärnu sõjapõgenike käes), sealt sõitis Pulst koos asjadega edasi Tallinna, kus esemed pandi tutvumiseks välja Põllumeeste Seltsi näitusel.

Pulsti korjamismatku olevat iseloomustanud ka soov kohalikele inimestele selgitada vanavara kogumise ja muuseumisse talletamise tähtsust. Tema väsimatu huvi ajalooliste esemete korjamise ja säilitamise vastu on Eesti Rahva Muuseumi esemetekogule andnud arvukat ja väärtuslikku lisa. (Allikas: Vikipedia)

Balti jaama turg – mis oli seal enne? 

Kopli tänava ääres asuvad 1871. a rajatud Balti Raudtee Paetehase hooned. Balti jaama turg on 19. sajandi alguses ehitatud Verneri laohoonetes.

Jaak Juske kirjutab, et 19. sajandil asus kohe Balti jaama taga tänase turu kohal varjusurnute kodu. “Veidrikust tohtrihärra Heinrichsen oli pärandanud oma vara linnale tingimusega, et selle eest rajatakse Kopli surnuaeda viiva tee äärde varjusrumas olevatele inimestele varjupaik, kus neid päästa saab. Kuna aga patsiente just väga palju polnud, muutus see võõrastemajaks.”

Turg Balti jaamas on oma praeguses asukohas püsivalt tegutsenud alates 1994. aastast. Turg paikneb Põhja-Tallinnas, Kopli tn. 1, Vanalinna, Kalamaja ja Pelgulinna ristumiskohas.

 

18175511_10211382168701324_2008017687_o

Laskem veel veidi tuvidel ka puhata ja mängida. Avamispidu on 19. mail.

Trehvamiseni!

One Comment Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s