Tempus est ludendi! Tartu Mänguasjamuuseum kui ajamasin

Eesti disaini ajaloo austajatel on kaks olulist ja väga hästi kureeritud muuseumi, kus peab kohe käima. Esiteks ETDM ehk Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum Tallinna vanalinnas ning teiseks Tartu Mänguasjamuuseum ülikooli külje all. Tempus est ludendi ehk aeg mängida ongi mänguasjamuuseumi deviisiks.

Külastame enda, vanemate ja vanavanemate lapsepõlve

Mänguasjamuuseum on nii suurtele kui ka väikestele. Isegi ütleks, et suurtel on seal sisuliselt rohkem avastamisrõõmu. Koosneb muuseumi kogu ju enam kui 13 000 mänguasjast, mis meil – Eestis üleskasvanutel – kodudes leidusid.

Nimelt on muuseumikülastus jalutuskäik läbi erinevate aegade lapsepõlvede. Esimene ruum on eestiaegse linnarahva lastetuba, mis ilmselgelt oli vaid jõukamate laste pärusmaa.

img_8421

img_8428Järgmine tuba, kontrastina, on talulaste mänguasjadest. Kui esimeses oli satsilistes riietes ja kenasti joonistatud nägudega nukusid, siis teises lihtsad puutükikesed, mille kuju vaid vihjab, et mis see võiks olla, näiteks lammas või hobune. Seega jätsid talumänguasjad ruumi ettekujutusele.

img_8423

Mänguasjadisainis ettekujutusele ruumi jätmine on tänaseni mitmetes kasvatuspedagoogikates meieni kandunud, näiteks waldorf-nukkudele ei joonistada nägusid, sest see takistaks ettekujutust. Montessori on end eemaldanud hääli tegevatest, ülikirevatest plastiknukkudest.

Seejärel on suur valik mänguasju noukogudeajast, mistõttu nii x ja y generatsioon leiab sealt oma mänguasju, millega mängitud 1970ndatel, 1980ndatel.

img_8451

Milliste mänguasjadega mängisid aga lapsed 1990ndatel ehk tänane z generatsioon ja nooremad igrekid? Need, kelle diivanilaua pealne nägi välja selline ehk et seal oli kohustuslik akordeonalbum, juba nuppudega mobiiltelefon ja Hobby Halli kataloog. See laud on näitusel külastajale uks ajakapslisse.

IMG_8436.jpg

Unistustest ja tegelikkusest ehk sellest, kuidas me kommipabereid triikisime

Tartu Mänguasjamuuseumis on praegu erinäitus “Unistused ja tegelikkus. 90ndate lapsepõlv”. See oli aeg, mil tarbimisühiskond hakkas Eestis kanda kinnitama. Need, kes 1990ndatel mänginud, mäletavad kommipaberite triikimist.

Just, just! Triibulist Marianne kommipaberit ei saa ju kortsutades prügikasti visata, vaid see tuleb ära triikida ja kogusse panna, et mõne sädeleva Fazeri paberi vastu vahetada. Samal ajal aga hakkasid jõudma üle lahe ka neoonvildikad ja läänest Barbie’d koos Disney multikatega.

Näitusel ongi loodud 1990ndate elutuba (koos kohustusliku toona moes sõnajalataimega) ja kopeeritud versiooniga Super Mario mängust mänguga.

img_8437

Diivanilaua all on toonane noorte häälekandja “Meie Meel”, milles sai kuulutada, et otsitakse selle ja selle artisti postreid.

img_8439

Lisaks elutoale on ka lastetuba koos eesti rokilegendi “Terminaatori” (jah, nad toimetasid juba siis!) postriga, mänguasjade, riietega.

img_8441

Naljakal kombel slavcore ehk nn triipudega adi-püksid on taas moes. Näiteks Pariisi šikid rõivabrändid on aastal 2017 taashakanud müüma musti triipudega pükse, ainult nüüd nende nimi on “Poeetilised luksuspüksid” ja hinnaks 300€! Maailmas leidub palju veidrust!

Lisaks lastetoale on veel väljapanek esemetest, mida lapsed kogusid (nätsupaberid, joogipurgid ehk teisisõnu kõik need asjad, mis tänapäeval mõtlemata prügikasti jõuavad) ja jooksevad ekraamil mõned toonased kultussarjad, mis lastekultuuri mõjutama hakkasid.
img_8443
Oluliseks kultuuriliseks elemendiks oli ka kiosk, mis on kohale toodud – sealt sai osta värvilist ja keemilist nätsu. Kes mäletab neid värvilisi kuule, mis olid nii kõvad, et võib hambad murda?

 

Näitus avati 19.04.2017 ja kestab pikalt kuni 21.01.2018, seega on piisavalt aega seda mitte maha magada.

Kusjuures, mänguasjamuuuseumi karu Nässu blogib mänguasjamuuseumist ja oma reisidest. Seda järjepidevalt juba aastaid!

Edit: Varasem versioon märkis ekslikult mänguasjade arvuks 5000, ehkki see on 13 498.

Advertisements

2 Comments Add yours

 1. Anonüümne ütles:

  Tänan tähelepanu juhtimise eest! Tõepoolest oli tekkinud numbriviga! Tänan toreda muuseumi pidamise eest! Miina-Lydia http://www.eantiik.com

  Meeldib

 2. Anonüümne ütles:

  Tere,

  Aitäh toreda ülevaate ja Tartu Mänguasjamuuseumi tutvustamise eest.
  Ei tea küll, kust need andmed pärinevad, et meie muuseumi kogu koosneb u 5000-st mänguasjast, aga lisaks omalt poolt täpsustuseks, et tegelikult on Tartu Mänguasjamuuseumi esemekogus arvel üle 13000 museaali 🙂
  Täpsemad andmed meie muuseumi kogude kohta leiab muuseumi kodulehelt:
  http://www.mm.ee/muuseum-ja-naitused/kogude-kasutamine

  Parimaga,

  Liis Reha
  Tartu Mänguasjamuuseumi varahoidja

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s