Ma vajan kunstniku hingamist* ehk ARS-i Avatud Ateljeede päeval vanadest videomängudest (ja seekord mitte krakleevaasidest)

Eestlane kuuleb “ARS” ja silme ette joonistuvad ennekõike keraamilised küünlajalad ja krakleevaasid, käsimaaliga serviisid ja nahkesemed. Siiski, siiski toimub vanas ARS-i hoones – kust saab osta ka praegust ARS-i keraamikat, (meie poes olevate vanade ARS-i toodetega saab tutvuda siin) – aktiivsem tegevus. Nimelt on see ateljeedeks paljudele kaasaegsetele kunstnikele. Seega selles postituses ei räägi me krakleevaasist, vaid sellest, kuidas ARS-i maja täna hingab.

ARS-i Avatud Ateljeede päev

Nädalavahetusel toimus ARS-i ateljeede avatud uste päev ja seda juba kolmandat korda. Üritusel osales üle viiekümne kunstniku ja kollektiivi, kelle tööpaigaks on ARS-i maja. Avatud ateljeede päeval oli külastajal võimalus tutvuda ARS-is tegutsevate kunstnike ja disaineritega ning näha, kus ja kuidas teosed valmivad.

Luusisime ARS-i koridorides, kus oli jätkuvalt möödunud aegade retrohõngu. ARS-i ateljee kolis Paldiski maanteelt Pärnu maanteele 1970. aastal. ARS oli ka aastast 1944 ENSV Kunstifondi toel asutatud kunstiateljeede katusettevõte. Suure  sulaga hakkasid 1987. aastal ARS-i kuuluvad ateljeed ettevõttest eralduma ja iseseisvuma. Kui aga ateljeede ustest sisse piiluda tuleb nähtavale sootuks kaasaegsem maailm.

_DSC5038.jpg

_DSC5043.jpg_DSC5044.jpg

_DSC5046.jpg

Ehkki meil oli plaan jalutada seal laiemalt ringi, siis jäime toppama ühte ateljeesse.

Video Games Museum (ruum 335)

Kontrastina ARS-i 1970ndate aastate hõngu täis koridoridele oli ühes ruumis nr 335 hüpikmuuseum “Video Games Museum” kunstnikelt Camille Laurelli, keda toetas tema ateljeekaaslane kunstnik Laura Kuusk. Ajutisel Videomängude Muuseumil oli väljapanek videomängudest aastatest 1980, mil ARS-i hoone oli jätkuvalt raudse eesriide taga kuni 21. sajandini, mil ARS-i looming ei ole enam geopoliitilistes piirides. Ekspositsiooni toetasid RGB-värvides joogid ja tetrise-küpsetised. Kõik oli põhjalikult korraldatud juhuslikkus.

Kunstnik Camille Laurelli (sündinud 1981) on üles kasvanud TETRISe ja teiste videomängude kuldajal 1980ndatel ja 1990ndatel aastatel. Ta on olnud tunnistajaks programmeerijate fantaasiapuudusele ja sellele, kuidas ATARI 2600-l õnnestus peaaegu kogu rõõm rikkuda. Lääne-Euroopas ja Jaapanis oli majadussõda, mille põhjustas 1983. a. Põhja-Euroopa videomängude krahh. Tänu Mariole ja sellele, et Nintendo ei nimetanud oma esimest konsooli videomänguks, suudeti mänguline tulevik siiski päästa. SEGA-nimelise firma Sonicu-nimeline siil andis videomängudele uue hingamise ja vallandas senini kestva tehnoloogilise võidujooksu. Sedasi kirjeldab kunstnik ise oma ekspositsiooni. Paigutades videomängud globaalsesse konteksti.

Kunstnikuna töötab Laurelli eri meediatega, sh video, skulptuur, performance ja foto, talle meeldib mängulisus ja provokatsioon. Kusjuures, prantslasena Eestis elades, hakkas ta ka huvituma nõukogude aja video- ja muudest nutimängudest, mida ta ka muude asjade kõrval kogub. Camille töötab küll ARS-i majas, kuid tema põhiloomingu näitus “Detente” toimub Prantsusmaal Grenoble’is 13.05-25.06 2017.

Loodetavasti “Video Games Museum” ei ole efemeerprojekt, vaid hüppab kunagi jälle välja, sest vanades videomängudes nagu Tetris või Pacman on omamoodi võlu. Samasugune võlu nagu kõikides vanades asjades. Seda võlu süvendasid nädalavahetusel Camille Laurelli teadmised videomängudest ja põnevad faktid, mida ta külalistega jagas. Kas Te teadsite, et Pacman’i disaini aluseks on pitsa, millelt on üks viil ära söödud?

Siin galerii näituselt “Video Games Museum”, mis toimus Camille Laurelli ateljees ruumis nr 335.

_DSC5049.jpg_DSC5059.jpg

_DSC5065.jpg

_DSC5073.jpg_DSC5084.jpg

_DSC5071.jpg

 

_DSC5062.jpg

_DSC5081_DSC5083.jpg

_DSC5064.jpg

_DSC5053.jpg

_DSC5086.jpg
Camille Laurelli installatsioon

 

*Ma vajan kunstniku hingamist on öelnud @keitivilms.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s