“Post-Post” (kunstnik L.Kuusk) ehk ajaloo ja kaasaegse kunsti kohtumispaik fotolõuendil

Selle aasta maikuu teisel pühapäeval – kui Prantsusmaal parempoolne Rahvusrinde kandidaat ei saanud presidendivalimistel enamike hääli – komistasime külas olles otsa ühele fotole, mis meiega koos õhkas kergendatusest. Küll kontekstis, mis illustreeris teist sugust geopoliitilist aegruumi.

Selleks fotoks on kunstiku Laura Kuusk seeria “Post-Post” (2006) leidnegatiiv pool sajandit vanast perealbumist. Fotos saab kokku kaasaegne kunst ja ajalugu, sest kunstnik on andnud sellele sootuks uue dimensiooni, seda ka füüsilistes mõõtmetes (61×90 cm!). Otsustasime selle kõneka foto müüki võtta ka meie Balti Jaama Turu vanavarapoodi. Meile see foto kõneleb lugu ühe riigi ajaloost.

_DSC4987
Laura Kuusk seeria “Post-Post”

Fotol on tavaline Eesti maastik, jõeäärne. Taustal vanad taluhooned, metsatukk. Ajaks kuskil 1940ndad. Täpset daatumit ei tea, aga valitseb veel Stalin, Hrutšovi sula on kaugel. Rahvuslikus teadvuses on teine maailmasõda, okupatsioon, 1941. a juuniküüditamine, mil deporteeriti Eestist üle 10 000 inimese Siberi vangilaagritesse ja asumistele oblastitesse ehk “Post Post”. Järgmised küüditamised – 1945.a ja 1949.a – ei olnud ilmselt veel toimunud. Aga võib olla olid. Nemad olid need, kes jäid.  Seega võib footnote’is foto olla ka  alapealkirjaga “Enne Enne”.

Järvesuplus, jahutus soojast suvepäevast, jõekaldal hüppepakk. Fotol viis meest, mõni vast linnast maale külla tulnud, sest pole oma heledal nahal päikest näinud. Teine päevitunud, vast teinud tööd kolhoosipõllul. Soe suvepäev, vesi pakub leevendust suvekuumuse eest. Mehed suplemas justkui lasteaialapsed. Vees ei ole kontrolli, ei ole okupatsioonivõimu, ei ole küüditamisohtu – on mikrotasandil vabadus. Mis sest, et  piiratud. Aga piisake on. Jõevesi pakub leevendust ajaloo tõmbetuule eest ja pehmemaid hoovusi. Korraks.

Version 2

“Post Post” kuulub kolmefotolise seeria juurde, mida on näidatud Draakoni galeriis 2006.a. (kuraator Marco Laimre), hiljem 2008.a. Evald Okase muuseumis Haapsalus näitusel “Ma näen sind – sa vaatad mind ” (kuraator Marge Monko). Seeria üks teine foto on müüdud oksjonil ning teine ostetud otse näituselt. Konkreetset fotot “Post Post” on kaks ekspemplari koos väikese originaaliga. Üks on meie vanavarapoes müügis, loomulikult signeeringuga.

_DSC4968

Foto sobitub keskkonda, kus on toodud esile eesti vana disain, minimalistlikku keskkonda või loft-i tüüpi korterisse. Meie poes on foto seinal poe osas, kus on Eesti nõukogudeaene vana mööbel, tarbekunst ja disain. Tule uudista eAntiigi poodi või telli meie veebipoest kirjutades Irene Teesalule irene@eantiik.com.

IMG_8641.jpg
Töö tagaküljel olev signeering.

Tegemist on äärmiselt huvitava fotograafiga, kes on ka semiootik, keda Martin Rünk on kirjeldanud alljärgevalt:

“Laura Kuusk (s. 1982)  on semiootika taustaga fotograaf, kes peale Eesti Kunstiakadeemia lõpetamist asus elama Lõuna-Prantsusmaale Grenoble’isse. / … / Oma loomingus tegeleb Kuusk jutustamissituatsiooni uurimisega kunstis, läbivateks teemadeks on pilk, vaataja ja pildi omavahelised (võimu)suhted ning erinevad jutustuse loomise vahendid. 

Tegu on kirjutava kunstnikuga, kes on visuaalse väljenduseni liikunud strukturalistliku ja post-strukturalistliku filosoofia kaudu. See on vältimatu taustainfo, mis on määrav, et mõista Kuuse tööde mõttelisi aluskihte ja metatasanditega tegelemise kergust.

photo-2
Laura Kuusk. Foto: Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus

Teoorialt praktikale liikuv hariduskäik on andnud võimaluse uuteks vaatenurkadeks ja uurimuslikuks kunstnikupositsiooniks. / … / Uurimuslik kunst seisneb süstemaatilises ja sihipärases probleemipüstituses. Olgu selleks visuaalne, temaatiline või meediumispetsiifiline küsimus. Laura Kuusk on oma töödes läbivalt tegelenud vaatamise ja vaatenurgaga.”

Hetkel töötab Laura Kuusk Eesti Kunstiakadeemias fotograafia eriala dotsendina, elab Tallinnas Pelgulinnas.

LauraKuusk_Nuga_1_DSC_4607-copy-1024x685
Fotoseeria “Nuga” Foto: Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s