Tsaariaegne prokuröritool – kingitus kurjale ämmale (või “Troonide mängu” austajale)!

Otsid kigitust ämmale? Meil on olemas! Tsaariaegne 19. sajandi prokuröritööl. Nali naljaks, aga uhke tsaariaegne prokuröritool on meil poes küll.

Väga suur uhkete nikerdustega tsaariaegne tool on Rakverest, pärimuse järgi olnud Rakvere kohtus prokuröri tooliks, ostetud Rakverest 1980ndatel ja viimastel aegadel olnud Kuressaares. Seljatoe kõrgus 145 ja istumisosa mõõdud 60×60 cm.

Lisaks oma tähendusrikkale kasutusele on see Kuressaare poe kõige väärtuslikum ese, mis praegusel hetkel poes müügil on. Hinna piilumiseks vaata siia. Tool kannab endas mõnusat jaapani esteetilist wabi-sabi ajajälge – näha on naha kulumist ja ehedaid ajajooni.

Milline on aga olnud selle tooli kodumaja Rakveres? Kohtumaja on Rakvere linna üks esinduslikumaid ametihooneid. Ehitatud 19. sajandi lõpus aastatel 1894-1895. Värviks vahukommiroosa. Tänaseks päevaks kenasti restaureeritud hoone.

Milline oli aga õigus tsaariajal? Kuni reformini oli keisririigi elanike õiguskaitses ja õigusemõistmises kaks instantsi: seni pärisorjuses olnud talupoegade ja nende pereliikmete üle mõistis kohut nende omanik mõisnik, välja arvatud eriti raskete kuritegude korral – siis arutas nende tegevust ja mõistis kohut maakonnakohus või kohtupalat.

Linnaelanike jaoks oli esimene aste õiguse- ja kohtumõistmiseks квартальный надзиратель ning järgmiseks astmeks становой пристав, kes teostasid ka haldus- ning kriminaalkohtupidamist oma pädevuse piires.

Peale Venemaal pärisorjuse likvideerimist 1863. aastal oli järgmiseks muudatuseks 1864. aasta kohtureform, millega kehtestati uued kohtupidamist korraldavad seadustikud: uus kohtupidamise seadustik, uus kohtukorralduse seadustik, uus tsiviilkohtukorralduse seadustik, uus karistusseadustik, mida kasutasid rahukohtunikud.

Kusjuures tool sobib ka “Troonide mängu” austajatele, kindlasti mugavam istuda kui iron throne’il.  Sel suvel hakkab ju 7. ja viimane hooaeg, täpsemalt 16. juulil on esimene episood. Jon Snow peab ikka selle trooni endale saama!

_DSC2087.jpg
Prokuröritool troonib meie Kuressaare poodi

Julge hundi rind on rasvane ehk teisisõnu Telliskivi tänava vanasõna ütleb, et

kes troonil ei istu, võib istuda Pelgulinna taburetil!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s