Mis on mis vanavaramaailmas ehk erialasõnaraamat

Meie poole on korduvalt pöördutud küsimustega, et mis on ikkagi antiik? Mis on vanavara?  Mis on uusantiik? Mis vahe on vanakraamil ja retrol? Seega oli ammu aeg koostada väike erialasõnaraamat vanavaramaailmas orienteerumiseks.

***antiigi terminoloogia***

Antiik. Antiik tuleneb kreekakeelsest sõnast antiquus, mis tähendab vana. Antiigi määratlemisel on kaks koolkonda. Esimene – rahvusvaheline – peab antiigiks vähemalt saja-aastaseid esemeid. Teine – pigem eestisisene – peab antiigiks eestiaegseid esemeid (1918-1940). Miks on Eestis selline erisus? Esiteks on tsaariaegseid ja vanemaid esemeid äärmiselt vähe säilinud. Meie vanavarakiht ei ole nii sügav, et me saaksime lubada endale suurte riikide eeskujul esemeid, mis oleksid kakssada ja enam aastat vanad. Eesti kultuurgi ei olnud siis veel päriselt idanema hakanud… Teiseks, Eesti ajal oli aktiivne mööblitööstus ja osaleti ka rahvusvahelistel maailmanäitustel, nt Lutheri toolid. Seega on igati põhjendatud au sisse tuua ka eestiaegsete meistrite kätetöö antiigina ja mitte vintage’i-mööblina. Sama kehtib ka Lorupi ja Langebrauni eestiaegsete esemete kohta. Oluline on siinjuures teha vahet kahte liiki antiigil Eesti antiik ja Euroopa (uus)antiik,  esimene on antiik, mille väärtus meie ruumis ajas tõuseb, teisega on lood vastupidised, aga sellest räägime juba järgmistes postitustes. Vt ka uusantiik.

Vanavara. Vanavara on antiigi sünonüüm, kuid ajamääratluselt laiema tähendusega, sest vanavara võib olla igasugune vana ese. Oluline on seejuures, et tegemist ei ole siiski väärtusetu esemega, sellest tuleneb ka ju mõiste osa “vara”. EKKS leiab, et ka vaimne vanavara on vara! Seega ei ole tegemist ainult vanavaraga füüsiliste esemete tähenduses.

Vanakraam. Vanakraamiks on igasugune vana ese, olenemata tema väärtusest või ajalisest päritolust. Mõnikord aga kutsutakse ka antiiki ja vanavara hellituslikult vanaks kraamiks.

Retro. Retroesemed pärinevad 1940ndatest-1980ndatest ehk meie mõistes nõukogudeaegsest disainist ja sisustusest. Mõnes mõttes juba ka 1990ndate algusaastad sisenevad retrokategooriasse. Mingil hetkel muutub iga asi retroks. Vt ka uus-retro.

Vintage. Vintage võib iseloomustada sisustustrende, mis on retrod, kuid enamasti kasutatakse seda rõivaste tähenduses. Näiteks leitakse rahvusvaheliselt, et rõivad, mis on  toodetud enne 1920ndaid on antiikrõivad ja alates sellest kuni kakskümmend aastat enne tänast päeva on vintage riided. Küll aga on tihti mõisted “vintage” ja “retro” läinud ristkasutussse. Vt ka uus-antiik.

***taaskasutuse terminoloogia***

Taaskasutus ja uuskasutus. Vana eseme uuesti kasutamine, kas samas funktsioonis (taaskasutus) või uues funktsioonis (uuskasutus). Eesti keeles võib uuskasutus olla ka taaskasutuse sünonüüm. Eesmärgiks kavandatud vananemise (majandusskeem, mis põhineb ettekavatsetult lühikese kõlblikkusajaga toodete loomisel) vastu võitlemine ja keskkonda säästvate elustiilide propageerimine. Ehk teisisõnu on see mõttemaailm, mis kutsub vähem tarbima ja maailma mitte ostukärukujuliseks muutma (Kristiina Ehinilt  “Kohtumised” luulekogus laenatud võrdlus).

Up-cycling. Vanade esemete kasutamine uues kontektis, mis tõstab nende väärtust. Eestikeelset vastet sellele ei ole leidnud. Seondub eseme väärtuse suurendamisega, näiteks disainis. Eestlastele vast kõige tuntub disainer Reet Ausi jäätmematerjalidest tehtud rõivaste kaudu (rinnalt on ülespoole suunatud nool). Eesti on võtnud selle kasutusele ka oma mainekujunduses, osas, mis toodi välja ka Eesti Euroopa keskkonnaministrite kohtumisel Eesti eesistumise ajal Tallinna kultuurikatlas. Vt ka taastöötlus.

Taastöötlus. Vanad esemete juures kasutatakse materjale uues kontekstis. See võiks olla up-cycling, kuid esimene eeldaks väärtuse tõusu, taastöötlus seda ei nõua. Samas võiks justkui öelda, et kui neid nüansse mitte arvestada, siis up-cycling ja taastöötlus oleksid justkui sünonüümid.

***terminoloogia, millel pole antiigiga seost***

Uus-antiik. Uus või uuem ese, mis jäljendab mingi ajastu vana eset oma disainilt ja kasutatud kangastelt. Ei oma vana väärtust.

Néo-rétro. uued esemed, millele on antud retroilme, kuid võivad olla – nagu uus-antiikki – eile tehtud.

Vanutamine. Uutele esemetele vana ilme andmine. Näiteks uue laua värvimine ja siis värvi pealt veidi lihvimine, et tekiks kulunud mulje. See on olnud Eestis moes juba nullindate lõpuaastatest.

***

Kusjuures, Eesti slängisõnastik  peab antiigi all silmas ka üle keskea naist ja toob hüüdlause: “Vaata, kus on antiik!”.

aga

img_6738

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s