Miks vanavara on nii hygge?

Yes! Käes on sügis! Käes on hygge!

Hygge tähendab taani keeles elurõõmu tundmist väikestest lihtsatest asjadest ja hubastest momentidest meie igapäevaelus. Selleks, et olla õnnelik, ei pea suuri tegusid korda saatma, vaid piisab sellest, et kui väljas ulub tuul, siis panna jalga villased sokid, tõmmata end kerra, kuulata muusikat või lugeda raamatut.

Hyggel on viis dimensiooni – ta on lõhnades (värsked küpsetised), tekstuurides (pehme lambavill), maitsetes (veiselihahautis punase veiniga), helides (vaikuses, kudumishääles või vihmapiiskade kukkumises), nägemismeeles (hubases valgustuses).

Hygge on vastand luksusele. Seega esemeid, millel on hygge, iseloomustab ilus tahumatus. Näiteks just veidi porised vanad kummikud.

Miks me peaksime hygge’t otsima ja taanlasi kuulama? Nemad on statistiliseslt maailma õnnelikumad inimesed. Seejuures on oluline, et neidki ei ole ju kliimaga õnnistatud – pikk talv on kas roheline või hall. Lund ei ole. Masendusest irdumiseks on neil oskus aga leida ka siseruumides õnne väikestest asjadest. Üleüldse hygge kohaselt on kõige parimad ajad sügis, talv. Seega tervitagem seda algavat pimedat hooaega!

Seitse sammu, kuidas tunda elust rõõmu hygge põhimõtete järgi:

1. Tee sooja kakaod või lemmikteed oma lemmikkannu ja joo seda oma lemmikkruusist.

img-3.php.jpeg
KFK teekann, eesti oma retro

2. Tee endale koju nurgake, kus on hea olla, kus on pehme tugitoool, raamatunurk, küünlad, mõnus valgustus, kirjatarbed mõtete kirjapanekuks. Kõik elektroonilised suhtluskanalid on käeulatusest kaugemal.

img-5.php
Villane linik 

3. Kui on vajalik fotosid vaadata, siis tasub endale välja printida fotovalik albumisse.

img-6.php.jpeg
Nahast album

4. Pane  tuppa hea hubane valgustus, mis ei kriibi silmi. Kusjuures taanlased pidid ebameeldivalt silmadesse paistva valgustuse korral koheselt nihelema hakkama…

img-4.php.jpeg
Seinalamp

5. Pane mängima mõnus muusika, mis toob kaasa häid mälestusi.

6. Ära unusta villaseid sokke jalga panemast!

7. Keera end pleedi sisse ja tunneta hygget!

Miks on vanavara siis ikkagi nii hygge?

Sest vanavaraga seonduvad lood – neil on sametine hing. Sest vanavara toob meelde mälestusi ja oma annuse nostalgiat. Sest vanavara ei ole kunagi üleliia lihvitud, neil on kulunud nurki.

Nostalgia osas on tehtud uuringuid “Nostalgia: Congtent, Trogggers, Function” (2006), et nostalgia toob esile positiivseid tundeid, kinnistab mälestusi ja tunnet, et oleme armastatud, misttõttu tõstab ka enesehinnangut. Vanu esemeid vaadates tekib nostalgia.

Kõikidel taanlastel olevat midagi vana ja vintage’it kodus. Kui mitte midagi muud, siis vähemalt  vana disainlamp.

Seega õnnelik on jagada oma elu vanavaraga.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s