Toredad paarilised ehk viis sõbrapäevakingi ideed

Sõbrapäeva erinevad varjundid

Sõbrapäeva traditsooni alguseks on legend, mille kohaselt Rooma kristlik preester, kes laulatas keisri käske eirates sõdureid, mõisteti selle eest 270. aastal surma. Enne hukkamist saatis ta oma armsamale kirja, allkirjastades selle “Sinu Valentin”.

Paganlikus maailmas oli aga 14. veebruaril viljakuspüha abielu ja naiste jumalanna Juno auks. Sellel päeval oli naistel traditsioon kirjutada armastuskirju urni, kust siis tõmbasid mehed neid kirju välja ja hakkasid oma neidu otsima. Selline traditsioon kestis kuni 18. sajandini.

Lääne-Euroopas ei ole valentinipäev sõbrapäev, see tähendab, et päev on pühendatud ainult oma armsamatele. Seetõttu on jäänud ka sõbrapäeva sümboolseks värviks punane kui armastuse värk, sümboolseks lilleks punane roos kui armastuse lilll ja sümboolseks maiustuseks südamekujuline šokolaad kui armastuse toit. Need on ka traditsioonilised valentinipäeva kingitused koos romantilise õhtusöögiga.

Lääne-Euroopas tuuakse lilli ja šokolaadimaiuseid ainult oma Valentinile ja oma Valentinale ning kergitatakse kulmu, kui me helistame näiteks oma sõpradele või isegi perekonnaliikmetele. Seega on Eesti teinud valentinipäevast täiesti omanäolise püha, mille keskmeks on mitte ainult romantiline armastus, vaid ka sõprus.

Sõbrapäev kui omapärane noor püha Eestis

Eestisse jõudis sõbrapäev meie põhjanaabritelt Soomest. Sõbrapäeva hälliks said koolid, kus see hakkas  levima alles 1980ndatel, kuid 1990ndatel oli see oluliseks iga-aastaseks pidustuseks koolides. Korraldati sõbrapäevalaatasid, millel oli tihti heategelik eesmärk. Koolides toimus valentinipäevapost ehk saadeti salajasi “armastuskirju”vanemate klasside õpilastele või oma klassikaaslastele. Klassivennad saatsid oma klassiõdededele libaaustuskirju.  Kindlasti toimusid ka sõbrapäevadiskod. Kingitustena toodi sõpradele väikesi punaseid esemeid. Tihti langes sõbrapäev ka vastlapäeva lähedusse, mis tähendas, et söödi hoopis vastlakukleid ja mindi klassidega õue kelgutama. Seega ühendati Eesti vana ja uus komme.

Kingisoovitusi vanavaragurmaanidele

Kui on soov mingeid toredaid üllatusi teha, siis olgu see pigem tähenduslik. Seega tõime välja viis soovitust, mis käivad paaris, olgu siis selleks eestiaegne paaris pilt mehest ja naisest või KFK käsimaaliga tassid. Need kingitused sobivad nii oma armsamale, sõpradele, perekonnaliikmetele.
Soovitus # 1. Akvarellid rahvarõivais mehega ja naisega,  1920-30ndatest. Proua saadaval siin ja härra siin.
paar

Soovitus # 2. Ehtsad leavalaternad, nõukogudeaeg. Saadaval siin.

img-3.php.jpeg

Soovitus # 3. Bordoopunased salongitoolid, tsaariaeg. Saadaval siin. Sobiksid kokku imeliselt tammepuust nikerdatud kohvilauaga, mis on leitav http://www.eantiik.com 1€-oksjonil!

img-4.php.jpeg

Soovitus # 4. Tartu Naha- ja jalatsikombinaadi väiksed nahast papud väikestele tibudele, nõukogudeaeg. Saadaval siinimg-5.php.jpeg

Soovitus # 5. Tavasuuruses käsimaaliga tassid-alustassid. Saadaval siin.

img-6.php.jpeg

Lisaleiuna toome välja soovituse neile, kes on muidu gurmaanid! Nimelt on Tallinnas Pelgulinnas eestiaegsete majade vahel kogemustega suurepärane kokk, Eesti Peakokkade Ühenduse liige, Triin Teesalu alustanud oma äriga Triinu gurmeesahver. Pealinna kandi inimestel on võimalik tellimisel osta erinevaid maiusi. Tellida võib kõike – vastlakuklitest karaskini, prantsuspärastest ekleeridest macha küpsisteni. Kusjuures Triinu on ise ka vana eesti klaasi armastaja. Roheline martsipanikook punaste maasikatega on serveeritud rohelisel Lorupi alusel. Muide, selline roheline Lorupi alus on ka eAntiigi veebruarikuu 1€ oksjonil. Triinu gurmeesahver on veebis leitav siit. Head maisutamist!

1601168_677408838967923_5361133749071577057_n

Sõbralikkust ja armastust kõikidele vanavaragurmaanidele! 

* Sõbrapäeva tähistamise traditsioonide allikas: Eesti rahvuskalendri tähtpäevade andmebaas.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s